Med Atlasbjergene som bagtæppe
Det tog kun få minutter efter vi havde forladt lufthavnen, før solen brød igennem og varmen ramte os. Det stod hurtigt klart, hvorfor Marrakech og Palmeraie er blevet en af vores mest spændende vinterdestinationer.

Hvorfor Palmeraie – hvorfor nu?
Det tog kun få minutter, efter vi forlod lufthavnen, før solen brød igennem, og varmen ramte os – en følelse, jeg ikke har oplevet i lang tid. En meget efterlængtet følelse. Allerede på busturen mod hotellet begyndte eventyret i Marrakech at tage form. Det stod hurtigt klart, hvorfor Marrakech og Palmeraie er blevet et af vores mest spændende vinterrejsemål. Her mødes man af et varmt og tørt klima, et golfanlæg omgivet af palmer, Atlasbjergenes silhuetter og en rytme, der føles helt anderledes end derhjemme. Det gør noget ved én med det samme.
For os nordboere, midt i den mørkeste vinter, er længslen efter sol, varme og grønne fairways næsten fysisk. Og netop her får man det hele: frodige golfbaner, milde aftener og et lys, der føles næsten magisk. Samtidig ligger den mytiske medina kun en kort bustur væk, hvilket gør rejsen til meget mere end bare golf. Kombinationen af spil, afslapning og kultur er både kontrastfyldt og harmonisk – og det er først, når man er på stedet, man virkelig forstår, hvor godt det hele hænger sammen. Men mere om det senere.



Golfen
Allerede på første runde stod det klart, at Palmeraie tilbyder en golfoplevelse ud over det sædvanlige. Banen snor sig gennem palmelunde og vandhazarder, med strategisk placerede bunkere og brede fairways, som føles imødekommende – også tidligt på sæsonen. Det, der overraskede mest, var variationen: nogle huller spilles åbent med udsigt mod Atlasbjergene, mens andre er mere tekniske med vand i spil. Det slående er, at du stort set altid er i spil – selv når der står en palme i vejen indimellem. Det er nemt at holde af Palmeraies golfbane. De første 9 huller er relativt enkle med brede fairways og gode greenområder – en perfekt opvarmning til de sidste 9, som har en anden karakter: en smule sværere, lidt mere vand og flere palmer, men stadig med den samme spilbarhed. Under mit ophold var tempoet på banen behageligt – ingen stress, ingen køer, men tid til at nyde spillet og omgivelserne. Træningsområderne gav desuden gode muligheder både for opvarmning og for at finpudse spillet mellem runderne.



Bo & slap af
Hotellet blev hurtigt en naturlig base mellem golfrunderne. Værelserne er rummelige, lyse og nyrenoverede – med god plads til tasker og golfbags, og man får hurtigt en følelse af ro og velvære.
Efter morgenens runder var der flere muligheder for at koble af: et dyp i den opvarmede udendørs pool, lidt snacks og drikke i hotellobbyen eller en kort gåtur til spaen før middagen.
Maden fortjener et kapitel for sig: buffeterne havde tydelige marokkanske indslag, men var samtidig perfekte efter en dag på banen – friske råvarer, meget grill og stor variation. Samtidig var der også internationale retter.
Aftenerne bød på en skøn stemning i hotelbaren, masser af liv og underholdning for dem, der ønskede det. Helhedskonceptet på hotellet, kombineret med de bløde temperaturer og den behagelige atmosfære, gjorde det let at lande efter dagens aktiviteter. Palmeraie er en oplevelse, der passer både til grupper, par og solorejsende, der vil kombinere golf med afslapning.



Uden for fairways
En af Palmeraies største styrker er nærheden til Marrakech. Med hotellets shuttle kom vi nemt ind til byen og kunne tilbringe en eftermiddag i medinaen. Kontrasten mellem resortets ro og byens puls er enorm – og netop derfor så værdifuld.
Vi vandrede rundt i de små gader og butikker, og det føltes næsten som en rejse tilbage i tiden. Det, der slog mig mest, var den rolige stemning. Der var til tider mange mennesker, men man følte sig aldrig stresset eller presset til at købe noget. Alligevel er det bestemt værd at tage en lille træfigur eller måske et stykke stof med hjem som minde.
Det eneste man skal huske, er hvornår shuttlebusserne kører tilbage til hotellet. Det er ikke en katastrofe at misse en, men så bliver det taxa hjem. Sørg for at nyde dagen – Marrakech er en fantastisk kontrast til det, vi er vant til derhjemme.



Nem rejse med Golf Plaisir
Alt er tilrettelagt, struktureret og forberedt: golf, transfer, hotel, support og kontakt med vores personale på stedet. Mødet med Kalle gjorde det endnu tydeligere. Hans lokale viden, relationer til banen og hotellet samt hans tilstedeværelse for vores gæster skaber tryghed og gør, at man kan fokusere fuldt ud på spillet og oplevelsen.
Derudover er det rart at vide, at hvis noget uforudset skulle opstå – vejr, ombookning, udstyr – så er hjælpen lige i nærheden. Det er netop den type tryghed og komfort, der får mange gæster til at vende tilbage år efter år.
Efter mine fire dage i Palmeraie forstår jeg endnu bedre, hvorfor det er blevet et så populært rejsemål blandt vores gæster.











