Alcaidesa Golf Resort er ideelt beliggende til Long Stay. Du får to fine golfbaner med Alcaidesa Links og Alcaidesa Heathland lige udenfor døren, samt tilhørsforhold til et dejligt klubhus med den skønneste udsigt udover Middelhavet. De to golfbaner er, som navnet antyder, vidt forskellige. Heathland passer måske lige bedre til middel- og lavhandicapperen, mens Alcaidesa Links passer fint til de fleste. Fra begge baner få man et fantastisk view ud over Middelhavet og det giver lige det ekstra til golfoplvelsen.
Lejlighederne på Alcaidesa Golf Resort ligger ved golfbanen og de er både moderne og veludstyret. Du vil fint kunne lave maden i lejlighederne eller du kan vælge at spise i klubhuset eller køre ind til byen La Linea de la Conception. Her finder du et godt udvalg af restauranter.
Kort fra Alcaidesa Golf Resort ligger Gibraltar, ligesom der er kort afstand til både Sotogrande og San Roque. Så med et ophold på Alcaidesa er du godt placeret i forhold til at udforske Costa del Sol, hvad enten det angår flere golfrunder eller på opdagelse i det andalusiske bagland.
Golfvært | Nej |
---|---|
Golf Academy | Nej |
Baner i området | 10 |
---|---|
Afstand til lufthavnen | Malaga lufthavn, 111 k m, |
Nærmeste by | La Linea, 10 km |
* Fri golf efter kl. 12:00 med 15 forudbookede teetider. Starttiden kan "opgraderes" til en tidligere teetid 24 timer før den oprindelige starttid.
Turistskat
På flere rejsemål opkræver lokale myndighederne turistskat i forbindelse med hotelovernatninger. Denne skat opkræves af hotellet og betales ved ud check fra hotellet. Læs mere om turistskatter her.
Alcaidesa Links er en af de få linksbaner i det sydlige Europa og en særdeles populær golfbane på Solkysten. Banen åbnede i 1992 og banearkitekterne Peter Alliss og Clive Clark har udnyttet det kuperede landskab ved Middelhavs-kysten til at lave en sjov og udfordrende golfbane. I 2011 blev Alcaidesa Links sat på listen over de 20 bedste links golfbaner i Europa og Alcaidesa har flere gange været brugt som bane til store turneringer som Ryder Cup for juniorer i 1997.
Når du spiller banen vil du helt sikkert blive bjergtaget af hullerne, som ligger ned til vandet. Her har du ikke alene udsigt til det azurblå Middelhav. På en klar dag kan man ane Afrikas kyst og klippen “El Peñon”, som udgør Gibraltar.
Antal huller | 18 |
---|---|
Banekarakter | Kuperet linksbane |
Banefakta | Par 72 5866 55825232 5006 |
HCP-Grænse | 54 |
Banearkitekt | Peter Alliss og Clive Clark. |
Driving Range | Udslag fra græs og måtter |
Alcaidesa Heathland er en 18 hullers hedelands golfbane designet af den tidligere Ryder Cup spiller, Dave Thomas. Banen er anlagt i det smukke naturlandskab med flere nivauforskelle. På de første fem huller og de sidste 2 huller kommer hedelands-udtrykket for alvor til udtryk med brede fairways og udsigt til Middelhavet.
På de resterende huller er Alcaidesa Heathland mere præget af de omkringliggende raviner banens eneste vandhazarder, men stadig en rigtig fin oplevelse. Af de to baner (Alcaidesa Links og Alcaidesa Heathland), så er sidstnævnte bedst egnet til middel- og højhandicapperen. Mens Links kan giver en god oplevelse til golfspillere på alle niveauer.
Antal huller | 18 |
---|---|
Banekarakter | Hedelandsbane |
Banefakta | Par 72 6373 59515580 5193 |
HCP-Grænse | 54 |
Banearkitekt | Dave Thomas |
Driving Range | Udslag fra græs og måtter |
Albayt Nueva Alcaidesa består af 50 lejligheder med enten et eller to soveværelser fordelt på stueplan, første sal og penthouse. De ligger alle omkring Alcaidesa Golf-banerne og kun fem minutter fra vandet.
Alle lejligheder er udstyret har en rummelig altan eller terrasse og er i moderne design digital tv, tv-stue, osv. Køkkenet er seperat og veludstyret med køleskab, fryser, el-kedel, microovn, blender, osv. Derudover findes der overdækket parkering til bilen.
Når du bor på Albayt Nueva Alcaidesa har du adgang til tre udendørs swimming pools og receptionsservice fra 10 til 18 og udenfor åbningstider findes der en nødtelefon, hvis uheldet er ude.
Beliggenhed | Ved Alcaidesa Golf Links |
---|---|
Værelser | 50 lejligheder (1 soveværelse & 2 soveværelser) |
Faciliteter | 3 udendørs swimming pools, reception fra 10:00 til 18:00 |
Wifi | I klubhuset |