Golf del Sur er en fantastisk golfoplevelse på herlige Tenerife, golfbanen ligger på sydspidsen af øen, der hvor klimaet er allerbedst, og turismen har blomstret i mange år. Her bor man direkte ved havet, og i direkte nærhed af restauranter og barer, og man spiller golf på en fantastisk bane, som passer til alle typer af ”golfere”. Det er en stor fordel, at man bor nær det meste – lufthavnen ligger kun 5 km væk, og restauranter, nogle butikker og forlystelser, ligger indenfor gå-afstand.
Golfvært/Pro | Ja |
---|---|
Golf Academy | Ja. Læs mere her |
Afstand til golfbane | 1,8 km (transport indgår) |
Afstand til lufthavn | Tenerife Sur Airport 9 km |
---|---|
Afstand til Playa de las Américas | 18 km |
Arrangementer | Konkurrencer, udflugter mm. |
Turistskat
På flere rejsemål opkræver lokale myndighederne turistskat i forbindelse med hotelovernatninger. Denne skat opkræves af hotellet og betales ved ud check fra hotellet. Læs mere om turistskatter her.
Golf del Sur er en af de bedste golfbaner på Tenerife, banen har været vært for Europa Tour turneringer, hvilket (oftest) borger for kvalitet. Der er smukt på Golf del Sur, fra klubhuset har man udsigt over første tee på links-banen og endda til træningsområdet. Banen har 27 huller af varierende karakter, en del huller er let kuperede, andre er mere flade. En del tilbyder spændende slugter, og så godt som alle huller indrammes af vajende palmer og spektakulære kaktusser. Kendetegnende er også, at banen byder på brede fairways og store greens. Her findes også noget andet, som er helt specielt, sort lava sand i bunkerne, hvilket føles meget anderledes og eksotisk. Signaturhullet på Golf del Sur er hul nr. 2 på den sydlige sløjfe. Et par 3 hul, hvor tee er eleveret, og man slår ned mod en green, som hele vejen rundt, indrammes af lava sand. Hullet kaldes ”The Fried Egg”. Golf del Sur er et kompakt anlæg, alt er beliggende nær klubhuset – restauranten, driving range og første tee på alle tre sløjfer.
Antal huller | 27 |
---|---|
Banekarakter | Bølgende parkbane |
Banefakta | Links, Par 36 2875 2769 2521 |
Norte, Par 36 2911 2799 2507 | |
Sur, Par 36 2986 2838 2496 | |
HCP-grænse | 54 |
Drivingrange | Udslag fra græs og måtte |
Banedesign | Manuel Pinero |
Transport | til og fra golfbanen på faste tider jf. Køreplanen, som kan ses på pladsen. Ønsker man, at kører på andre tider, for eksempelvis at udnytte heldagsgreenfee, sker denne transport for egen regning. |
Nogle minutters transport fra golfbanen, ligger vores hyggelige hotel smukt og direkte ved havet. Lavaklipper skiller land fra Atlanterhavet og udsigten er forførende. Her bor man i pæne og rummelige værelser, alle med havudsigt! På visse dage, kan man se Gran Canaria i horisonten. Der er mange faciliteter på hotellet, men vil man have andre muligheder, findes det lettest på den anden side af gaden, her er et lille centrum, med flere restauranter, barer og butikker. Går man lidt længere væk, finder man den autentiske fiskerby Los Abrigos. Her kan man, i nogle af de hyggelige restauranter, smovse sig i frisk fisk, som er fanget samme dag.
Standard | |
---|---|
Beliggenhed | Ved havet, ca. 1,8 km fra klubhuset (transport indgår). |
Antal værelser | 125. Alle værelser er med AC, safe, minibar, hårtørrer mm. Alle værelser er med havudsigt. |
Faciliteter | udendørs swimming pool (ikke opvarmet), Health Club, restauranter, barer mm. |
Wifi | På hotellet og i klubhuset, er der trådløs internet opkobling uden ekstra omkostninger. |
Øvrigt | Det er muligt at opgradere sig til et større Superior- værelse, som også har havudsigt. |